5 tegevust, mille arvelt aega säästa

esmaspäev detsember 25, 2017

Paljudel meist on ajaga kitsas käes. Töö, kool, kodu, trenn, hobid, pere - kellel on vähem, kellel rohkem kohustusi. Kõik võtab oma aja. Lisaks tuleb päeva jooksul ette muidki väiksemaid tegevusi, millele kulub veelgi oma aeg. Päevas on vaid 24 tundi ja sellest teatud aeg kulub magamisele. Seega tuleb oma ajakasutuses eriti hoolas olla, et midagi olulist ei jääks tegemata ja et puhkehetki ei jääks väheseks. Aeg on meie kõige väärtuslikum ressurss.

Pühadeaeg on hea võimalus vaadata rahulikult oma igapäevastele tegevustele otsa, leidmaks ajaröövlid ning nendest ka vabaneda. Laenukool toob välja 5 peamist kitsaskohta, kuhu meie aeg märkamatult kaob. Kas ka sul?

1. Lased end keset tööd „kiirete“ küsimuste ja kõnedega segada.
Minutiline, viieminutiline või kui tahes üürike katkestus läheb tegelikult sulle ajaliselt kaks-kolm korda rohkem maksma. Kui sa meid ei usu, siis proovi järgmist. Palu kõigil jäta teade või tulla kindlal ajal tagasi ning tegele nende teenetega järjest. Võime kihla vedada, et sul kulub nende lahendamisele vähemalt terve tund. Siia arvesta juurde aeg, mis sul kulub uuesti oma tööjärje leidmisele ja keskendumisele. Me ei ütle, et saada kõik küsijad ja abivajavad tagasi, kuid inimesed leiavad piisava aja möödudes enamasti ise lahenduse.

2. Veedad aega telekat või Youtube’i kanaleid sirvides.
Üks asi on vaadata oma lemmiksarja või -filmi, teine asi on sihitult klõpsida kanalite või videote vahel ning otsida midagi igavuse peletamiseks. Kui siia juurde arvestada reklaamid ja ootamised laadimiste vahel, siis tihti kulub kaks tundi, enne kui telekas või arvuti lootusetu ohkega kinni pannakse. Soovitame see aeg parem kulutada trennile, lugemisele, magamisele või millele iganes, mis lõõgastab sind tervislikumal moel kui helendava ekraani tuim vahtimine.

3. Kontrollid pidevalt oma Facebook’i, Twitterit, meilikontot või muud digimeediumi.
Sulle võib tunduda, et oled niiviisi kõigega kursis, kuid kui sa hakkad mõtlema, kui palju kassivideosid, skandaalsete pealkirjadega artikleid ja rämpsposti su ekraanile kuvatakse, siis targem oleks piirduda nende kontode sirvimisega paar korda päevas ja efekt on sama.

4. Ajad asju tipp-tunnil või kõrghooajal.
Kas sa oled ka üks nendest inimestest, kes lahkub töölt kell 17 või jätab oma jõulukinkide ostmise 23ndale detsembrile? Parem oleks tööle minna varem ja lahkuda varem. Või siis olla tööl pool tundi kauem ja maksta arveid või teha muud kasulikku kui passida bussi või autoga närve ja mõttetegevust laastavas ning, mis peamine, aega raiskavas ummikus. Sama kehtib ka igasuguste pühade kohta. Targem on külastada poode natuke varem või tellida oma kingid hoopistükkis internetist. Nii säästad palju aega.

5. Tegeled millegagi puhtast kohusetundest või viisakusest.
Siia punkti alla kuuluvad kõik raamatud, mille loed lõpuni, sest lähtud põhimõttest, et kui juba alustasid lugemist, siis loed ka lõpuni. Tegelikkuses aga on nii, et kui raamat on jama, siis see sinu aega ei vääri. Siia kategooriasse kuuluvad ka kõik tüütud inimesed ja peod, kes saavad osa sinu väärtuslikust ajast, ja olgem ausad, ka sinu meelerahust. Üldse on nii, et kui miski või keegi tekitab negatiivseid emotsioone, siis on ajakulu seda suurem, sest pahas tujus olles on raske millegi produktiivsega tegeleda.

Kui tundsid, et mõni punkt puudutas hinge, siis asu selle kallal häbitundeta tööle. Peamine on ikkagi oma päeva aega juurde võita, mitte ennast olnu pärast materdada, sest ka see on tõsine ajaraisk.

 

Loe ka:
Tagasi teemade juurde