7 ideed lisaraha teenimiseks

esmaspäev aprill 24, 2017

Väikesest palgalisast ei ütleks keegi meist ära. Selle eest saaks lubada endale mõne asja koju, autot parandada, minna reisile, tasuda laenu või lihtsalt panna hilisemaks kõrvale. Kui rääkida lisaraha teenimisest, siis tavaliselt hüppavad pähe sellised märksõnad nagu teine töökoht, investeerimine, pärandus, lotovõit … Tegelikult aga on lihtsamaid viise.

 1. Tee tööampse. Kui sul on püsiv töökoht olemas, aga graafikus leidub aegajalt sisustamata hetki, siis on juhutööotsad sinu jaoks hea võimalus. Hetkel saadaolevaid tööampse leiad erinevates tööportaalidest, näiteks lehelt GoWorkaBit.

 2. Sõida taksot. Tänapäeval ei pea olema ametilt taksojuht, et inimesi raha eest ringi sõidutada. Taxify ja Uber pakuvad võimalust sulle sobival ajal enda autoga natuke lisaraha teenida.

 3. Paku oma teenuseid vabakutselisena. Järjekordne hea võimalus teha tööd siis, kui sulle sobib. Alusta otsinguga töökuulutuste portaalidest, näiteks CV Online’st, või reklaami ennast Eesti vabakutseliste portaalis. Ringi tasub vaadata ka välismaa veebilehtedel.

 4. Paku abi vanurite hooldamisel. Tutvusringkonnas või lähinaabruses on alati inimesi, kelle vanemad või vanavanemad vajad paar korda nädalas kontrollimist ja abistamist kodutöödel, ning seda mõistliku tasu eest. Tegemist on lihtsa, kuid tänuväärse tööga.

 5. Müü oma käsitööd. Müügivõimalusi pakuvad nii turud kui laadad, kaaluda tasub ka oma toodangu pakkumist vastavatesse poodidesse, kasvõi realisatsiooni alusel. Proovida võib ka erinevaid internetilehti nagu ee ja Facebook.com
 6. Hakka blogi kirjutama. Vali teema, mis tekitab sus kirge ning kirjuta, kirjuta, kirjuta. Mida põnevam sisu ja suurem jälgijaskond, seda suuremad on sinu võimalused teenida ajaveebis kuvatavalt reklaamilt.

 7. Müü oma fotosid või muud digitaalset loomingut. Erinevad pildipangad nagu iStock, Bigstock, Depositphotos jpt veebilehed võimaldavad müüa oma fotosid ja kujundusfaile üle maailma. Kui sul on silma ja originaalsed ideed, siis miks mitte proovida?

Mooduseid lisaraha teenimiseks on kindlasti veel. Nii või teisiti, alati pea meeles, et ükskõik, millise viisi sa valid, vii end enne kurssi vastavate seaduste ja maksudega. Vastasel juhul hakkab lisaraha teenimine tootma sulle kasu asemel kahju.

Loe ka:
Blogi kategooriad: Finantsteadmised

10 meelespead eduka karjääri alustamiseks

esmaspäev aprill 17, 2017

Kooli lõppedes on aeg hakata vaatama erialase töö suunas. Isegi, kui teenisid lisaraha või elatist juba õpingute ajal, siis oma erialase karjääriga alustamine võib olla hirmutav. Ja peabki olema. Kuigi esimene ametipost ei jää sinu viimaseks, on see sinu edasise karjääri ja finantsedukuse alustala. Viisist, kuidas sa ennast esitled, sõltub, millisest firmast alustad oma teekonda, mis omakorda mõjutab sinu edasisi valikuvõimalusi. Sellepärast on oluline teha esimene samm eduka karjääriredeli suunas läbimõeldult. Selleks alusta järgmiste soovitustega:

 1. CV koosta nutikalt. Tõenäoliselt pole sul noore inimesena suuri erialaseid kogemusi ja töövõite ette näidata. Seega pead CV-d koostades olema nutikas. Kui oled töötanud näiteks ettekandjana, kassapidajana või muu lihtsama töö peal, siis lisaks ametipositsioonile märgi üles ka oma tööülesanded ja mida neid tehes õppisid (kliendisuhtlust, meeskonnatööd, ajaplaneerimist vms). Siinkohal tasub läbi mõelda ka kõik tegevused koolis. Hindeid ja olümpiaadivõite ära loetlema hakka, kuid kui oled aktiivselt osa võtnud mõne ürituse korraldamisest või huvialaringi tööst, siis tasub saadud kogemused ära mainida. Kindlasti ei tasu kirja panna midagi, mis ei vasta osaliselt või täielikult tõele. Vale tuleb peaaegu alati välja ja selle tagajärjed võivad ulatuda kaugemale kui töökoha kaotamine.
 2. Tööotsinguid alusta tutvusringkonnast. Olgem ausad, paljud ettevõtted ei soovi noort tänavalt palgata, veel vähem teda välja õpetada. Töökuulutusi sirvides jääb paratamatult silma, et enamik neist nõuavad korralikku kogemuste pagasit. Seega on targem alustada oma tutvusringkonnast, pigem selle vanematest liikmetest. Tuttava juurde või lähedase soovitusel on oluliselt kergem see esimene linnuke karjääri alustamiseks kirja saada.
 3. Tööintervjuule mine ettevalmistunult. Uuri, millega firma tegeleb, kes on tema suuremad konkurendid ja mis antud valdkonnas praegu toimub. Kursis tasub olla ka pakutava ametikoha sisu ja iseloomuga. Vastasel juhul võid jääda küsimustele vastamisel hätta ja jätta endast mulje nagu sind tegelikult ei huvitaks pakutav töö.
 4. Küsi tööintervjuul asjalikke küsimusi. Tööandja ei hinda kandidaati ainult tema vastuste, vaid ka tema küsimuste põhjal. Kui sinu küsimused keskenduvad ainult palgale ja puhkusele, siis sa ei jäta endast just usaldusväärse ja pühendunud inimese muljet. Tundes sügavamat huvi, millised on sinu tööülesanded, arenguvõimalused ja millisel moel täpsemalt saaksid firmale kasulik olla, näitad sa oma potentsiaalsele ülemusele, et võtad kandideerimist ja töötamist tõsiselt. Lisaks, pea meeles, et tööintervjuu on mõeldud mõlema poole jaoks. Vastused nendele küsimustele loovad sulle parema pildi, milline oleks sinu tulevik selles ettevõttes.
 5. Kontrolli ettevõtte tausta. Leides mõne tööpakkumise, tutvu peale firma kodulehe ka krediidiinfo ja Google’i otsingu tulemustega. Kindlasti räägi ka sõpradega – vahest on nemad või keegi nende tuttavatest antud firmas töötanud või sellega muul moel kokku puutunud. Kui ettevõttel on suur maksuvõlg ja kaadrivoolavus, siis tasub olla ettevaatlik või otsida uus pakkumine.
 6. Tunne oma õigusi. Iga tööpakkumine pole taevakingitus, tööturul liigub ka pettureid. Vii end kurssi kõigega, mis puudutab andmekaitset, tööaega, -tasu ja -ohutust. Üle tasub vaadata ka sellised teemad nagu konkurentsipiirang ja välismaal töötamine. Kui sa pole lepingut sõlmides päris kindel, kas kõik on korrektne, siis küsi nõu tuttavatelt või vastavatest asutustest.
 7. Tee vahet bruto- ja netopalgal. Need on mõisted, mis lähevad paljudel segamini. Brutopalk on töötasu, milles sisalduvad erinevad maksud. Netopalk on siis vastavalt kõik see, mis sinu kontole laekub. Palgaläbirääkimistel ära kõhkle üle küsimast, kummast parasjagu on jutt. Sama kehtib ka igasuguste lisatasude kohta.
 8. Isegi unistuste töökohal pole kõik nii roosiline. Ükskõik milline töökoht ka poleks, alati on ülesandeid, mis on ebameeldivad või tüütud. Esimese töökoha puhul kipub neid olema eriti palju. Ära lase end sellest heiduta ja pea meeles, et mida kauem sa esimesel töökohal vastu pead, seda rohkem sa õpid ning seda tõsisemalt võetav on antud positsioon sinu tuleviku CV-s.
 9. Riietu vastavalt ametipositsioonile. Vii ennast kurssi, millist riietumisstiili sinult oodatakse. Mõni positsioon eeldab formaalset, teine jälle vabamat lähenemist. Kui sa aga pole kindel, siis kingad, korralikumad püksid (mitte teksad) ja poolpidulik pluus või triiksärk töötavad alati. Välimus pole peamine, kuid tihti aitab see palju kaasa.
 10. Mõtle oma liikumised läbi. Kandideerides või tööle asudes hinda töö asukohta ning planeeri oma teekond kodust tööle ja tagasi. Arvesta ka teiste päevategevustega. Mõtle läbi, kas antud logistikaga kaasneb sulle lisakulusid. Lisaks, kas sul jääb aega oma elu teiste aspektide (trenn, huviringid, lapsed, sõbrad jms) jaoks?

Edu tulevikuks!

Loe ka:
Blogi kategooriad: Finantsteadmised

Kui mul oleks rohkem raha, oleksin ma õnnelik!

esmaspäev aprill 10, 2017

Kes meist poleks vähemalt korra elus nii mõelnud, eriti kui oleme stressis. Raha ja stress aga pole head sõbrad. Kas sul on rahaprobleemidest stress? Või tekitab hoopis stress rahaprobleeme? Nii või teisiti tasub raha ja stressi kooslust vältida - see ei mõju su pangakontole hästi. Pidev pingeseisund ei lase sul vastu võtta kaalutletud finantsotsuseid: su rahakotirauad avanevad kergemini impulssostudele, või vastupidi, mõni su kohustustest võib täitmata jääda. Lõpuks võib asi nii tõsiseks minna, et see hakkab mõjutama ka teisi aspekte sinu elus.

Kas tunned end ära mõnes järgnevas väites?

 • Iga kord, kui tunned end rusutult, parandad oma tuju poodlemisega.
 • Iga kord, kui pinged kasvavad üle pea, võtad end töölt vabaks. Mõnikord lähed isegi spaasse või väikesele reisile.
 • Sul on pidevalt tunne nagu laine lööks üle pea ja sa ei suuda piisavalt teenida, et ots otsaga kokku tulla.
 • Tunned end lõksus olevat. Kogu su raha läheb laenude katteks ning elu nautimiseks ei jää midagi.
 • Rahaasjadele mõtlemine tekitab sus ärevust või segadustunnet.

Kui jah, siis on aeg midagi ette võtta. Paljud inimesed arvavad ekslikult, et kui tal oleks vaid natuke rohkem raha, oleks ta õnnelik. Jah, teatud probleemid saab rahaga lahendada, eriti, kui oled töötu või madalapalgaline, kuid üldiselt tähendab rohkem raha rohkem kulusid. Seega on lahenduseks leida oma stressiallikas, see lahendada ning seada oma rahaasjad joonele nii, et kurvameelsus, või ükskõik milline muu emotsioon neid ei ohustaks.

Mis veel aitaks?

 • Küsi endalt, miks sa poes oled. Poodlemine stressi maandamiseks on võrreldav suurema koguse alkoholi joomisega. Alguses on väga mõnus, kuid hiljem on pohmakas ja kahetsus. Üürikese rõõmu otsimise asemel keskendu pigem probleemi lahendamisele. Elus on vähe selliseid muresid, mis iseenesest kaoksid. Nii jääb sulle ka rohkem raha kätte.
 • Tee tööst paus, aga mõõdukas. Enda jaoks tuleb ikka aega võtta, aga kui hakkad seda liiga tihti tegema, kannatab lisaks pangakontole ka sinu karjäär. Vähe sellest, et võid töö kaotada, saab ka sinu maine kahjustatud. Seega proovi stressi maandamiseks leida viise (trenn, massaaž, nõustaja vms), mida saad kasutada väljaspool tööaega.
 • Sea uued eesmärgid. Vahest olid pere eelarvet planeerides enda vastu liiga karm? Võta praegused tulud ja kulud uuesti ette ning vaata, kust saaksid natuke järgi anda. Eelarvestamine ja säästmine on hea mõte, kuid oma töö vilju peab mingil määral ka nautida saama. Kui pärast eelarve ülevaatamist jääb ikka rahast puudu, on aeg hakata mõtlema töökoha vahetusele või lisaraha teenimise võimalustele.
 • Vaata oma laenud üle. Kui tunned, et laenukohustus on konti murdev, võta erinevatest kohtadest uusi laenupakkumisi, et refinantseerida oma laen(ud) soodsamatel tingimustel. Kindlasti kontrolli enne oma vana laenu lepingutingimusi, kui palju sulle võla ennetähtaegne tagastamine maksma läheb.
 • Võta olukord kontrolli alla. Rahateemad tekitavad meis segadust ja ärevust siis, kui meil pole selget ülevaadet valitsevast olukorrast. Võta paber ja pliiats või ava Excel ning hakka oma tulusid-kulusid süstemaatiliselt kirja panema. Avanev pilt ei pruugi ei olla üldse nii hull ning kindlasti avastad kohti, mida parendada.
 • Muuda oma tooni. Mõeldes või rääkides rahast, püüa hoida pigem positiivset joont. Rahastress võib kimbutada ka jõukamal järjel olevad inimesi, seega sõltub kõik mõtteviisist. Kui oled tänulik selle eest, mis sul juba on, ja teadvustad endale, et sinu raha on sinu kontrolli all, siis on ka lahendused erinevatele probleemidele kergemad tulema.
 • Valmistu tulevikuks, aga püsi olevikus. Üks peamisi rahastressi allikaks on mure tuleviku pärast. Mis saab siis, kui juhtub halvim? Tegele sellega siis, kui see on käes. Seni saad teha teatud ettevalmistusi, kuid ennast murest hulluks ajada pole ka mõtet.
 • Küsi abi. Kui miski muu ei aita, siis pöördu nõustaja poole. Abiks võivad olla ka sõbrad ja sugulased.
Loe ka:
Blogi kategooriad: Finantsteadmised